Decoupage - robimy oryginalne kolczyki

19.03.2012

Każda z nas lubi pochwalić się czymś wyjątkowym. Tym razem niech będą to własnoręcznie wykonane kolczyki ze zdjęciem lub łowicką wycinanką. Dzięki technice decoupage’u możesz tworzyć oryginalne ozdoby, których na próżno szukać w sklepach. Poniżej krok po kroku dowiesz się, jak zrobić kolczyki z wykorzystaniem tego sposobu.

W sklepach internetowych z biżuterią aż roi się od kolczyków, bransolet, pudełek i torebek z wizerunkami ikon popkultury. Reprodukcje zdjęć z Marilyn Monroe czy Audrey Hepburn jako Holly Golightly ze „Śniadania u Tiffany’ego” zdobią niemal wszystko – od kolczyków po kubki – i jakkolwiek motyw wydaje się oklepany, dodatki  z takim zdjęciem zawsze sprawiają wrażenie oryginalnych gadżetów.

Efektowną biżuterię możesz z powodzeniem robić sama. Nie martw się, że nie masz zdolności artystycznych – decoupage to chyba jedyna sztuka, która daje możliwość tworzenia  dzieł nawet osobom ze słabo rozwiniętym zmysłem artystycznym.

Kolczyki z decoupage’u krok po kroku


Kolczyki na gotowym drewienku wykonuje się tak samo jak w przypadku innych przedmiotów. A jeśli już wcześniej poznałaś już zasady zdobienia techniką decoupage’u, tym bardziej wykonanie kolczyków pójdzie Ci jak z płatka.

Do ich wykonania potrzebne będą: gotowe okrągłe lub kwadratowe kolczyki-drewienka, klej do decoupage’u, wydrukowane zdjęcie lub motyw wycięty z serwetki, lakier wodny do decoupage’u, farbę akrylową w wybranym kolorze, szeroki pędzel do nakładania kleju i okrągły pędzelek do malowania.

 

fot. www.etsy.com


Drewniane kolczyki pokrywamy z obu stron kilkoma warstwami farby akrylowej w wybranym kolorze. Rant możesz obrysować innym kolorem. Gdy farba wyschnie, pokryj jedną stronę cienką warstwą kleju do decoupage’u i nałóż obrazek. Przyklejanie obrazka powinno przebiegać od środka ku brzegom, tak aby wycisnąć spod niego powietrze. Obrazek nie może wystawać poza brzegi drewienka, być przesunięty ani pomarszczony.

Ostatni etap - lakierowanie


Gdy klej wyschnie, pokryj całość kilkoma warstwami lakieru wykończeniowego – matowego, błyszczącego lub satynowego. Każdą warstwę po wyschnięciu warto przeszlifować papierem ściernym, najlepiej o ziarnistości od 1200 wzwyż. Jeśli chcemy uzyskać ekstra połysk, możesz pokryć powierzchnię woskiem. Nałóż go za pomocą wełny stalowej nr 000, wykonując posuwiste ruchy zawsze w jednym kierunku.

W zdobieniu kolczyków możesz zastosować również inne techniki dekoracyjne, takie jak spękania, przecierki, cieniowania, złocenia itp. Pamiętaj jednak, że należy je wykonać jeszcze przed położeniem lakieru wykończeniowego.

Ozdobiony kolczyk odstaw do całkowitego wyschnięcia. Teraz pozostaje Ci tylko zamontować w kolczykach bigle (np. przełożone ze starej, nielubianej pary).


Zobacz podobny materiał:

Projektujemy biżuterię z sutaszu



Tekst: Judyta Wanicka
Zdjęcie: www.etsy.com
Źródło: Kobieta. Wieszjak.pl