„Design Mixer” – dyskusje na temat dizajnu dla osób 55+

„Design Mixer” to wydarzenie podsumowujące projekt Fundacji Culture Shock „Rzeczoznawcy 2” – serię warsztatów, których celem było zainteresowanie osób 55+ dizajnem, sztuką i wzornictwem przemysłowym.

Podczas planowanego finału będzie można zarówno wysłuchać doświadczonych osób ze świata dizajnu, jak i obejrzeć projekty uczestników warsztatów, którzy dopiero niedawno poznali tajniki projektowania.

 


Projekt „Rzeczoznawcy” na przestrzeni dwóch lat objął cztery grupy warsztatowe składające się z osób 55 +. Tym razem zajęcia zostały zorganizowane w Warszawie oraz Błoniu. „Design Mixer” będzie okazją zarówno do zaprezentowania projektów będących wynikiem warsztatów, jak i skonfrontowania ich z opinią ekspertów oraz zgromadzonej publiczności.

Plan wydarzenia:


Wystąpienie 1: Współczesne polskie wzornictwo (Czesława  Frejlich) - Kanwą wystąpienia będzie niedawno wydana książka Polish Design: Uncut przygotowana przez zespół kwartalnika 2+3D (Czesława Frejlich, Dominik Lisik, fotografia Przemek Szuba, Instytut Adama Mickiewicza, Warszawa 2013.). Zaprezentowany słuchaczom przegląd złoży się na rodzaj podsumowania stanu współczesnego dizajnu, który z roku na rok ma się w Polsce coraz lepiej.

Wystąpienie 2: Okiem praktyka (Zdzisław Sobierajski) - Po co projektujemy nowe produkty? Projektowanie równowagi pomiędzy wykonalnością, atrakcyjnością i opłacalnością. Ile kosztuje dizajn?

Wystąpienie 3: Wolność w dizajnie (Piotr Grabowski i Paulina Jędrzejewska) -  Projektowanie i produkowanie to współtworzenie świata, nie tylko materialnego – ale również świata potrzeb, rozwiązań i nowych wyzwań - czyli co to jest licencja Creative Commons i jak może działać z dizajnem.

4. Prezentacja projektów dwóch edycji warsztatów „Rzeczoznawcy” oraz „Medialab Senior”.

5. Dyskusja

Kiedy: 2 grudnia 2013, godzina 17:00
Gdzie: Przestrzeń Na Skarpie, al. Na Skarpie 15/18, Warszawa

 


O Fundacji

Fundacja Culture Shock od początku swojego powstania zajmuje się wdrażaniem nowych technologii w sztuce oraz edukacji. Tworząc projekty takie jak „Rzeczoznawcy” wychodzi z założenia, że dizajn jest częścią naszego codziennego funkcjonowania. Culture Shock odkrywa przed uczestnikami warsztatów fascynującą stronę codziennej rzeczywistości. Czy przedmiot został stworzony przez człowieka czy przez naturę? Po co ktoś go wyprodukował? Czy ułatwia nam życie, czy raczej je utrudnia? Czy użytkownicy go potrzebują? Czy dobrze działa? Czy można go ulepszyć? Czy jest ładny? Czy jakichś przedmiotów w naszym otoczeniu brakuje? W zetknięciu z pozornie szarą rzeczywistością możemy zadawać setki pytań!

Dizajn i otwartość

Ważnym elementem działań fundacji jest również zapobieganie wykluczeniu. Z tego powodu projekty kierowane są do osób w różnym wieku i z różnych środowisk. W dizajnie bowiem otwartość wiąże się z projektowaniem uniwersalnym, nastawionym na rozwiązania przeznaczone dla jak największej liczby odbiorców. Osoby, które wzięły udział w warsztatach „Rzeczoznawcy 2” edukowane były w zakresie podstaw projektowania. Trenerzy starali się rozwinąć ich umiejętności i pobudzić kreatywność, ale również chcieli wyczulić na pewne cechy naszego otoczenia, które mogą być przyczyną wykluczenia. Powstałe projekty nie wiążą się z narzuconą z góry tematyką, ale są przede wszystkim odpowiedzią na zauważone przez uczestników problemy i potrzeby.


Projekt "Rzeczoznawcy 2" dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Tekst: materiały prasowe

Zdjęcia: Julita Matusiak