Jej Wysokość KURTKA

Przez wiele lat aura była dla nas dość łaskawa: stosunkowo ciepłe i bezśnieżne zimy i szybko nadchodzące lato. Zagubiło się przedwiośnie, a więc czas noszenia wiosennych kurtek. Dopiero od dwóch lat mamy znów śnieżne zimy, przedwiośnie i lato. Do łask zaczęły wracać kurtki i nagle okazało się, że ich wybór, szczególnie dla kobiet dojrzałych, jest prawie żaden.

 

A przecież kurtka może być nie tylko eleganckim wykończeniem stroju, ale także stanowić jego bazę. Wszystko zależy od stylu i sposobu ubierania się. Na wybór kurtki największy wpływ ma styl życia. Jeśli jeździmy samochodem to wybierzemy zawsze kurtkę krótszą i „śliską” (np. ze skóry lub z wierzchnią warstwą poliestru), jeśli zaś jeździmy środkami komunikacji publicznej  to wygodniejsza będzie kurtka dłuższa i z kapturem, bo lepiej zabezpieczy nas przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Generalną zasadą jest, że kurtki krótkie nosimy do spódnic, a dłuższe do spodni. Ale wszystko tak naprawdę zależy od figury i naszych upodobań. Możemy także do spodni założyć krótką, sportową kurtkę.


Modne są ostatnio także kurtki przypominające żakiety, a więc takie, które są noszone  zamiast żakietu, ale skrojone i ozdobione jak kurtki (z suwaczkami, patkami, napami itd.). Jest to ciekawe rozwiązanie szczególnie dla tych kobiet, które lubią styl sportowy i casual. Kurtka powinna kolorystycznie pasować do całości stroju lub być wybijającym się kolorystycznie elementem. Np. do czarnych spodni i bluzeczki kurtka w czarno-żółtą kratkę lub w jednym, mocnym kolorze. Mimo, że w modzie na wiosnę lato wszystko jest właściwie dozwolone, to starajmy  się trzymać jednej chociaż zasady: jeśli wzorzysty strój  „przy ciele” (bluzka, spódnica, spodnie) to kurtka jednokolorowa albo kurtka wzorzysta lub w kratkę na strój jednobarwny. Chociaż niewątpliwie bardzo ciekawe jest połączenie kratki i wzoru kwiecistego, jeśli są one w tej samej tonacji kolorystycznej. Natomiast kurtka tworzyć powinna jedną  całość z szalikiem lub apaszką. I to zestawienie powinniśmy dobrać bardzo starannie, ponieważ ta część naszej sylwetki będzie najbardziej widoczna i będzie koncentrować uwagę patrzącego.


Wiosna kojarzy nam się z radością i świeżością. I często wystarczy jedna wyrazista,  kolorowa kurtka, aby każdego dnia wyglądać świeżo i modnie, tylko odpowiednio zmieniając i dobierając dodatki.


Tekst: Anna Bombała - stylistka 50+

Zdjęcia: modnaseniorka.pl