Rzecz o banalności miłości w życiu i w teatrze

Sztuka, która zbiera ostatnio znakomite recenzje, stanowi zaprzeczenie swojego tytułu. Bowiem "Rzecz o banalności miłości" mówi o skomplikowanym związku filozofów. To przedstawienie w znakomitej dojrzałej obsadzie z m.in. Adamem Ferencym oraz Haliną Skoczyńską zobaczycie na deskach Sceny im H. Mikołajskiej w Warszawie.

Przedstawienie opowiada historię romansu niemieckiego filozofa Martina Heideggera i 20 lat od niego młodszej politolożki żydowskiego pochodzenia Hanny Arendt. On zrewolucjonizował współczesną filozofię, ona stworzyła jedną z najbardziej znanych teorii totalitaryzmu. Zaangażowanie Heideggera w narodowy socjalizm i uwielbienie dla Hitlera miały wpływ na opuszczenie Niemiec przez Arendt. Doświadczenia nazizmu i Holocaustu nie zabiły jednak łączących ich uczuć.

 

Sztuka izraelskiej pisarki Savyon Liebrecht to nie tylko próba uchwycenia rodzącej się fascynacji i więzi duchowej między dwojgiem wielkich myślicieli, ale też próba odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące istoty zła, rozliczenia z nazizmem oraz uwikłania losów jednostki w wielką historię, filozofię i politykę.

Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski
Obada: Halina Skoczyńska, Adam Ferency,
Martyna Kowalik, Mateusz Weber
Scenografia i kostiumy: Marta Dąbrowska-Okrasko
Muzyka: Piotr Łabonarski
Asystent reżysera: Julian Potrzebny
Inspicjent/sufler: Barbara Zając

Gdzie?

Teatr Dramatyczny
Scena im H. Mikołajskiej
PKiN, Plac Defilad 1, Warszawa
tel. 22 656 68 44

czas trwania: 1 godz. 20 min.

Premiera sztuki odbyła się 10 stycznia 2014.

 

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe