W gorącym rytmie boler(k)a

13.12.2010

Już niedługo święta. Po nich nadejdzie czas powitania Nowego Roku i jak wieść gminna niesie - koniecznie w nowych szatach. Tradycyjne bolero możemy zatańczyć w bolerku, pamiętając, iż nie każda figura wygląda w nim równie korzystnie. Klepsydra, czy  rożek? Modna Seniorka wybiera opcje przyjazne sylwetce.

Istnieje kilka szkół określających kobiece kształty. W zależności od przyjętnej terminologii mamy sylwetki nawiązujące do liter alfabetu np. A, H, T, X lub spotykamy bardziej opisowe nazwy typu: jabłko, gruszka, lizak, czy klepsydra. Modnaseniorka.pl skupia się jednak na na charakterystrycznych punktach figury, nazywając części ciała ich własnym imieniem (patrz: Figura modnej seniorki). Rozwijając tę myśl, przypatrzmy się bliżej bolerkowym propozycjom, obserwując je w ramie konkretnej sylwetki.

Bolerko - powtarzając za słowniczkiem modnej seniorki - to rodzaj krótkiego żakietu lub kamizelki damskiej sięgającej za piersi lub nawet krótszej, wywodzącej się ze stroju hiszpańskich toreadorów (bolerka z licznymi aplikacjami, ozdobnymi ramionami). Obecna forma tej części garderoby, popularna niedawno wśród młodzieży, przysłużyć się może również modzie dojrzałej. Suknie balowe, wieczorowe, z dekoltami mają tendencję ukazywania tych części ciała, których ekspozycja może przysporzyć nam rumieńców. Bolerko częściowo ukryje dekolt z przodu, przesłoni plecy, jak również zatuszuje wiotką, niekiedy przebarwioną skórę ramion.

Figura klepsydry, z wąską talią i propocjonalnie rozwiniętymi biodrami w stosunku do ramion, znakomicie komponuje sie z bolerkiem, które uwypukla kibić. Sylwetki gruszki i kręgla, gdzie masywniejszy dół ciała wygląda wręcz "grubo" w porównaniu z górą o wąskich ramionach, również potrzebują takiego wdzianka, które zrównoważy ciężar figury.

Która seniorka powinna więc unikać bolerka? Otóż Panie rożki i kielichy, z rozbudowanymi ramionami, dużym biustem i bez wyraźnie zaznaczonego wcięcia w talii. Przy szczupłych zazwyczaj nogach, które są atutem sylwetki, bolerko będzie wyglądało wręcz groteskowo. Jeśli jednak dysproporcje nie są duże, możemy pokusić się o jednolicie ciemne wdzianko z długim rekawem, kontrastujące ze spodnią warstwą czyli sukienką lub bluzką. Pamiętajmy jednak, aby nie było zbyt dopasowane. 

Bolerka poza balem, mogą pełnić również funkcje kojarzone z modą na co dzień, czyli udając krótki żakiet (bolerko z zapięciem) lub kurtkę. W stylizacjach możemy uciec się do korzeni tej części garderoby, nadając jej południowego, gorącego charakteru. Ozdobne kozaki, odważna torba plus szal z frędzlami, zatańczą z nami nawet bez muzyki. Wdzianka nietoperze np. marszczone na ramionach zakładane do dopasowanych bluzek sprawią, iż ukryjemy niepożądane krągłości.

 

Opracowanie: modnaseniorka.pl

Zdjęcia: modnaseniorka.pl, dreamstime.com