Więcej niż moda – kolekcja Katariny Noever

Wybierasz się do Austrii? Mamy dla Ciebie ciekawostkę. Modową, nie narciarską. Wien museum od lutego do maja prezentuje wystawę poświęconą trendom wiedeńskiej awangardy ubiegłego stulecia. Kim jest Katarina Noever i co ją łączy z Section N? Zobacz bez biletu już teraz!


Wien Museum wita nowy rok, patrząc na naszą przeszłość, a dokładnie – zaglądając nam do szaf. Ale wystawa "Mehr als Mode" ("Więcej niż moda") nie jest dokumentacją stylu spotykanego na ulicy, ale wiedeńskiej awangardy, która pojawiła się w latach 60. ubiegłego wieku. Wówczas to butik "Étoile", a wkrótce po nim "Section N" nadawały ton oraz wnosiły świeży powiew do dusznych, powojennych salonów mody w Wiedniu, a co za tym idzie, na ulice europejskich metropolii.

 

Katarina Noever przed „Section N“ (1971-1987) © Eduard Hueber


Ulubioną modelką "Étoile" była wtedy Katarina Noever, która w 1971 r. wraz z mężem Peterem Noeverem założyła legendarny sklep "Section N", przypominający bardziej miejski salon, gdzie w nietypowy sposób przybliżano wiedeńskiej publiczności międzynarodowy design i modę. Obok lamp i mebli Achille‘a Castiglioniego czy Marcela Breuera można było w nim znaleźć modę etniczną z Europy i Azji. Pojawiły się też projekty najbardziej znanych i cenionych domów mody świata, jak Missoni, Armani czy Issey Miyake, a także kolekcje z Wiednia (Salon Lisa Robinson Luna, Étoile, Schella Kann), aż po japońskie kimona oraz projekty własne Katariny Noever.

 

Katarina Sarnitz (Noever) podczas pokazu mody Étoile, lata 60. Foto: Roland Pleterski/WestLicht/AnzenbergerAgency

 

Wraz z nabyciem niezwykłej kolekcji państwa Noever Wien Museum udało się zdobyć kawałek historii kultury. Wszystkie projekty są obszernie opisane, a kolekcja wzbogacona jest zdjęciami i informacjami medialnymi. Wystawę będzie można zwiedzać w dniach 2 luty – 20 maj 2012.

 

26 lutego oraz 22 kwietnia po wystawie oprowadzać będzie Katarina Noever.

Wien Museum Karlsplatz Wiedeń
czynne: wt.- nd. oraz święta (oprócz 1 maja), godz. 10-18

Szczegółowe informacje na stronie www.wienmuseum.at

 

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe

Plakat imprezy:  Katarina Sarnitz (Noever) w srebrnej sukni od Étoile, 1964/65, Foto: Roland Pleterski/WestLicht/AnzenbergerAgency