3 urodziny Dress for Success Poland

W Zabrzu, 23.X odbyła się Gala DFS z okazji 15 urodzin Dress for Success Worldwide i 3 urodzin Dress for Success Poland z udziałem Pani Prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej, której Fundacja Porozumienie bez barier świętowała 15 rocznicę. Również w Zabrzu!

Podczas uroczystości po raz kolejny został nadany tytuł Damy Roku niezwykłej kobiecie, Pani Solange Olszewskiej, prezes największej w Europie firmy produkującej autobusy miejskie.

 - Do tej pory dostawałam nagrody w mojej branży. Ta jest dla mnie wyjątkowa. Jestem pod ogromnym wrażeniem, ile panie zrobiły przez tak krótki czas -  tak Dama Roku 2012 przyjmowała owacje z sali po odczytaniu laudacji na jej cześć za zasługi na drodze budowania sukcesu kobiet.
   
Tytułowy Dyplom wręczyły laureatce Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska - patronka honorowa Dress for Success oraz Grażyna Kulczyk - Dama Roku 2010 w towarzystwie Małgorzaty Mańki-Szulik - prezydent Zabrza, która objęła patronatem konferencję – Galę Dress for Success. Pani Solange Olszewska otrzymała, tak jak jej poprzedniczki, diament ufundowany przez sponsora. I jak to z uśmiechem przyznały Damy, jest to „diament przechodni”, bo zawsze jest przeznaczony przez Damę Roku do licytacji na rzecz fundacji wspierających najbardziej potrzebujących w Polsce.

 


Spotkanie merytoryczne odbyło się pod hasłem „W sukience do sukcesu. Niezależność ekonomiczna kobiet” i rozpoczęło się od debaty „Małżeństwo a kariery zawodowe kobiet”. Debatę poprowadził Jacek Santorski (psycholog, psychoterapeuta, autor książek) z udziałem pań - gości specjalnych oraz Dyrektor Dress for Success Poland, Doroty Stasikowskiej-Woźniak. Wszystkie Panie zgodnie potwierdziły, że pogodzenie kariery zawodowej i ról pełnionych w rodzinie jest możliwe tylko w przypadku partnerstwa i zrozumienia w małżeństwie. - Myślę, że najważniejszy jest taki wzorzec, jaki nam udało się stworzyć w rodzinie. Mam wrażenie, że mimo rożnych wyzwań, jakie nam los przyniósł na drodze przez 10 lat bycia Pierwszą Parą, nie zatraciliśmy tego, co jest najważniejsze w związku między dwoma osobami: ciepła dla siebie, wzajemnego szacunku, wspierania w momentach trudnych, cieszenia się w momentach ważnych. Myślę, że najwięcej tracą te związki, w których ludzie zaczynają ze sobą rywalizować. To jest największy błąd – podsumowała wypowiedzi Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska.

W kolejnej części spotkania goście mieli okazję wziąć udział w panelach, które przybliżyły kroki do sukcesu kobiet we współczesnym świecie.

Gala urodzinowa zakończyła się częścią nieoficjalną pełną wzruszających życzeń i podziękowań oraz kwiatów i prezentów dedykowanych stowarzyszeniu. Na ręce Doroty Stasikowskiej – Woźniak  trafił m.in.: obraz olejny, diament ufundowany przez firmę Diamonds International Corporation także olbrzymie lustro ufundowane przez Hondę. Wraz z życzeniami padały deklaracje dalszego wsparcia od Ludmiły Jamy – Voigt (Prezes firmy Voigt) czy Gabrieli Pudlo-Chojnackiej (właścicielki firmy budowlano produkcyjnej POCH) oraz deklaracja przyszłej stałej współpracy np. ze strony Komendanta Śląskiego, gen. Dariusza Działo i jego współpracowników, którzy zaraz po Gali rozpoczęli specjalistyczne szkolenie dla wolontariuszek i beneficjentek.

 Rozmowy kuluarowe urozmaiciły przyjemne atrakcje m.in.: pokaz mody, pokaz fryzur, prezentacje artystyczne,wystawa diamentów oraz smakołyki kuchni światowych. Nie zabrakło urodzinowego tortu z potrójnej okazji. Była także okazja do wyrażenia wdzięczności dla najaktywniejszych wolontariuszek, instytucji i firm wspierających Dress for Success. Wszyscy wyróżnieni otrzymali dyplomy z podziękowaniami oraz  zestawy kosmetyków firmy Oceanic. Oceanic to m.in. jedna z firm, która na stałe współpracuje z Dress for Succes dbając o pielęgnację beneficjentek, a jej współwłaścicielka Dorota Soszyńska została wybrana Damą Roku 2011. Bez wolontariuszy oraz firm i instytucji wspierających stowarzyszenie nie miałoby szans ani na efektywną pomoc na rzecz kobiet wykluczonych na rynku pracy w Polsce, ani przede wszystkim na ogromne już sukcesy w działalności, których po 3 latach funkcjonowania jest niemało.

 W tym roku podobnie jak i w poprzednich Dress for Success Poland otrzymał wysokie noty w ocenie amerykańskiej macierzystej placówki za wsparcie do tej pory około 400 beneficjentek. Wyposażono je w niezbędne atrybuty na rynku pracy: ubrania biznesowe, odpowiednią fryzurę i kosmetyki, przeprowadzono dla nich warsztaty m.in. z komunikacji interpersonalnej, autoprezentacji, skutecznych metod poszukiwania pracy. Dziś większość z nich jest po efektywnych rozmowach kwalifikacyjnych, a wiele otrzymało posady. Stowarzyszenie sprostało także kolejnym wyzwaniom na drodze edukacyjnej prowadząc szkolenia dla ponad 2000 bezrobotnych kobiet w Polsce.

 I po raz kolejny należy tu podkreślić, że wszystkie prowadzone działania były efektem bezinteresownej i bezpłatnej pracy wolontariuszek. W tym roku po zakończonej z sukcesem ogólnopolskiej akcji prowadzonej przez Dress for Success „Wolontariat dodaj do ulubionych!” wolontariuszy przybywa i być może udaje się obudzić Polskę, która w obszarze działań wolontariackich do tej pory zajmowała przedostatnie miejsce na świecie.

Jest wiele do zrobienia, ale i wiele już sukcesów!
Bądźcie Państwo z nami!

 

Modna Seniorka wolontariuszem DFS!

 

Podobne materiały:

Metamorfozy narzędziem w osiąganiu wizerunkowego sukcesu

Kobiety w strojach do sukcesu na warszawskiej konferencji DFS. Mody na wolontariat ciąg dalszy!

W sukience do sukcesu na warszawskim rynku pracy – konferencja DFS

O tym jak w sukienkę ubrać wolontariat czyli Dress for Success na Mazowszu


Tekst: AS
Fot. Euzebiusz Niemiec/AKPA