Na tropie zdrowych stóp

Przeciętnie spędzamy w butach 10 godzin każdego dnia. Dla stóp, złożonych z ponad 7000 zakończeń nerwowych oraz 26 stawów, może to być prawdziwe wyzwanie, dlatego warto starannie wybierać produkty, z którymi skóra ma kontakt przez tak długi czas. Dobrze dobrane obuwie oraz przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli cieszyć się zdrowymi i ładnie wyglądającymi stopami przez cały rok.

Obuwie, które nosimy na co dzień, odgrywa niebagatelną rolę w utrzymaniu odpowiedniej higieny stóp. I nie chodzi tylko o to, że buty na wysokich obcasach, czy zwężane w szpic powodują halluksy. Zbyt duży ucisk na przednią część stopy, może wpływać na deformację stawu, a w konsekwencji – wywoływać ból w trakcie chodzenia. Problem ten, uznawany za chorobę cywilizacyjną, nie występuje jednak u osób noszących odpowiednie obuwie. Rezygnacja z wysokich obcasów nie jest tu koniecznością. Wystarczy po prostu nie zakładać ich bardzo często lub na wiele godzin.

Bez ucisku
Jakie buty nosić zatem na co dzień? Przede wszystkim takie, które nie uciskają stopy. Odpowiednio wyprofilowany kształt i starannie dobrany rozmiar to pozornie oczywiste, ale warte wzmianki czynniki. Dobrze dobrane buty pozwalają uniknąć wrastających paznokci czy odcisków. Wybór płaskich modeli może uchronić przed powstaniem ostrogi piętowej. Swobodnie przylegające do stopy obuwie, zapewniające przestrzeń między skórą a wewnętrzną stroną buta, pozwala zapobiec zrogowaceniom naskórka. Zmiany tego typu, czyli tzw. modzele, mogą pojawić się w następstwie źle rozłożonego nacisku ciała na śródstopie, za co odpowiedzialne są zazwyczaj... źle sprofilowane buty. Warto także pamiętać, że krążenie hamują często skarpety z nieprawidłowo zaprojektowanym ściągaczem.

Chwila oddechu
Ważnym elementem w utrzymaniu zdrowia stóp jest zapewnienie im odpowiedniej wentylacji. Najprostszym rozwiązaniem jest ich możliwie jak największe odkrycie, tzn. dobór obuwia jak najmniej zabudowanego. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Dlatego też, wybierając buty zabudowane, warto pamiętać o kilku zasadach. Najważniejszą kwestią jest materiał z jakiego wykonano obuwie. – Najlepszym rozwiązaniem pozostaje tu skóra naturalna. Umożliwia ona efektywną wymianę powietrza, wchłania wilgoć,  przez co wyklucza nadmierną potliwość. Ma także tę przewagę, że najlepiej dopasowuje się do stopy noszącego – mówi Marta Rondoś, reprezentująca markę Lesta. Jednak nawet wybierając produkty skórzane, warto pamiętać, by nie były one zbyt ciasne, bo może to utrudniać wentylację i dodatkowo zwiększać skłonność stopy do wydzielania potu. Warto też mieć przynajmniej dwie pary obuwia, które wykorzystywane będą na co dzień. Nawet wykonany z wysokiej jakości materiałów produkt, potrzebuje przynajmniej 24-godzinnej przerwy po całym dniu noszenia, by zachować swoje walory higieniczne.

Czas na relaks

Aby zapewnić stopom dobrą kondycję, warto też skorzystać z zalet masażu. Poprawia on ukrwienie i elastyczność skóry. Kilkuminutowy zabieg raz na parę dni przyniesie pozytywne rezultaty zarówno dla zdrowia, jak i samopoczucia. Dobrze przeprowadzony masaż utrzymuje w normie prawidłowe ułożenie kości oraz ruchomość stawów. Nie tylko redukuje dyskomfort, ale również sprawia, że stopy wyglądają po prostu estetycznie. Doskonałym rozwiązaniem jest również gimnastyka stopy. Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, warto kilka razy dziennie unieść na chwilę nogi i wykonać kilka okrężnych ruchów stopą, pomanewrować palcami, a także stanąć na piętach. Dobrą metodą na odprężenie zmęczonych nóg może być również chodzenie boso po naturalnym podłożu, takim jak trawa czy piasek. 

Jacuzzi dla stóp

Dbać o zdrowie i estetykę stóp można również przez kąpiele z dodatkiem odpowiednich środków. Mogą być to specjalne sole do pielęgnacji skóry, relaksujące olejki, a także domowe rozwiązania, takie jak choćby sok z cytryny, który ma właściwości antybakteryjne. Współczesna kosmetyka oferuje ogromny wybór olejków, dlatego każdy znajdzie w ofercie coś dla siebie. Olejek eukaliptusowy dezynfekuje i odświeża, miętowy zmniejsza ból i obrzęki, mandarynkowy zaś ma silne działanie przeciwgrzybiczne oraz zmniejsza potliwość stóp.

Pamiętając o stosowaniu na co dzień kilku prostych zasad, można bez większego wysiłku utrzymać zdrowie i estetyczny wygląd stóp. Niebagatelną rolę odgrywa w tej kwestii także obuwie. Postawienie na produkty bez obcasów, wykorzystujące naturalne materiały i stanowiące przemyślaną konstrukcję pozwala zapewnić stopom odpowiedni komfort.

 

Zobacz podobne materiały:

Ekologiczne obuwie dla świadomej mody seniorki

Stopy lubią wygodę. Baleriny

 

Tekst: materiały prasowe

Zdjęcia: Lesta