Nowy trend w świecie biżuterii - diamenty z ludzkim DNA

Kontrowersyjne czy wyjątkowe? Dar materialny czy emocjonalny? I choć diamenty z DNA budzą niekiedy mieszane uczucia, trzeba przyznać, że mogą stanowić podarunek, który z pewnością uwieczni darczyńcę kodu. Czym tak naprawdę jest kamień nieśmiertelności? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Twórcy diamentów powstających na bazie ludzkiego kodu DNA przyznają, że zauważyli wzrost zainteresowania takiego rodzaju prezentami. Są one szczególnie popularne wśród młodych par planujących ślub, ale również osób, które chcą uwiecznić tak ważne momenty w życiu swoim oraz bliskich. – W Polsce biżuteria z diamentami zawierającymi materiał genetyczny bliskich osób uznawana jest za nowatorską. Staje się jednak coraz bardziej popularna, tworząc modny trend, przede wszystkim dzięki możliwości nadania jej bardzo emocjonalnego charakteru – oferowania „cząstki siebie” – przyznaje Dariusz Markowski, Prezes Zarządu ONE Diamonds Sp. z o.o., firmy zajmującej się przygotowywaniem tzw. Diamentów Miłości.

W jaki sposób powstaje diament z wykorzystaniem DNA?

Kreacja diamentów zawierających materiał genetyczny jest skomplikowana. Powstawanie takiego kamienia to składający się z wielu etapów proces. Polega on na wytworzeniu odpowiedniej ilości atomów węgla np. z włosów człowieka. W próżni, pod działaniem właściwej temperatury materiał zmienia swoją strukturę, stając się węglem, a później czystym grafitem, który jest bazą do stworzenia diamentu. Czas przygotowania klejnotu kształtuje się od 45 do 60 dni.

Emocjonalny wymiar biżuterii
Prezent to nie tylko dar materialny. To bardzo często pamiątka, do której z emocjami wracamy po latach. Przypomina konkretne chwile i przeżycia z nimi związane. – Naszą misją jest tworzenie klejnotów, które dostarczą niecodziennych wzruszeń oraz radości. Dlatego też nazwaliśmy je Diamentami Miłości – wyjaśnia Dariusz Markowski.

 Diament Miłości stanowi wyjątkowy prezent nie tylko dla zakochanych. Dla wielu osób to szansa na uwiecznienie przełomowego momentu w życiu, jakim są narodziny dziecka, rocznica ślubu czy komunia. Klejnot taki może stanowić unikalny element pierścionka zaręczynowego, obrączki, jak również łańcuszka czy bransoletki. Bez względu na to, w jaki sposób nie wykorzystamy szczególnego klejnotu, będzie on stanowił wieczny dowód przeżytych chwil.

Czym jest diament?

Diament jest kamieniem szlachetnym, stanowiąc jednocześnie najtwardszą substancję znaną w przyrodzie. Jest uznany za najpiękniejszą formę krystaliczną węgla. Charakteryzuje się odpornością na ścieranie oraz ma najmniejszy współczynnik rozszerzalności termicznej. Przetrwał miliardy lat, opierając się siłom natury, by olśniewać swym pięknem i blaskiem.

Diament powstały na bazie ludzkiego kodu DNA może posiadać certyfikat wystawiony przez laboratorium gemmologiczne, zarejestrowane w ogólnoświatowym rejestrze laboratoriów gemmologicznych. Certyfikat taki jest swoistą metryką diamentu. Powinny znajdować się na nim informacje o barwie, wadze, czystości oraz rodzaju i jakości szlifu, a także nazwa i adres laboratorium oraz numer i data sporządzenia dokumentu. Certyfikat jest gwarancją autentyczności i jakości nabytego kamienia.

Jaki jest koszt takiego klejnotu?
Ceny diamentów tworzonych z wykorzystaniem kodu genetycznego są bardzo zróżnicowane i zależne od wagi, koloru czy rodzaju szlifu. Koszt waha się od ok. 3 tys. złotych do ponad 100 tys. złotych.


Tekst i zdjęcia: materiały prasowe