Szyjemy kreację z wykroju - porady dla początkujących

28.09.2014

Na debiut warto wybrać prostą kreację i jej wykrój np. z czasopisma. Dzięki fachowym poradom poznamy podstawy krawiectwa i nie zmarnujemy zbyt dużej ilości materiału w przypadku niepowodzenia. Poniższy artykuł dedykujemy Paniom stawiającym pierwsze kroki w dziedzinie, która niegdyś była zbiorem podstawowych umiejętności każdej panny na wydaniu.

Jeśli już dokonałyśmy wyboru fasonu i mamy skrojone poszczególnie części wykroju, na tkaninie oznaczamy zaszewki, które trzeba zszyć jako pierwsze. Nie zapomnijmy również o zabezpieczeniu brzegów tkaniny przed strzępieniem. W tym celu warto użyć ściegu zygzakowego. Z jednej strony zygzak powinien być dość gęsty, jednak nie za długi, żeby nie marnować nici. Zabezpieczenie tkaniny w ten sposób sprawi, że nawet po dłuższym noszeniu krawędzie nie będą się strzępić.

Pamiętajmy, że należy stosować się do instrukcji szycia danej rzeczy krok po kroku. Nie warto wyprzedzać poszczególnych etapów i na przykład, zamiast robienia zaszewek zabierać się za wszywanie zamka. Pamiętajmy, aby szyć etapami i każde zszycie zaprasowywać. Po raz kolejny zaznaczamy, że pośpiech jest złym doradcą, szczególnie w przypadku krawiectwa. Jeśli chcemy się nauczyć czegoś od podstaw, postępujmy według instrukcji, by potem robić już wszystko automatycznie.

Kolejna ważna rzecz – fastrygowanie. To naprawdę się przydaje! Fastryga ma na celu dobre dopasowanie odzieży do sylwetki oraz zabezpieczenie przed przesuwaniem się tkaniny podczas szycia. Jeśli dopiero raczkujemy w krawiectwie, szpilki mogą nie wystarczyć. Może się okazać, że spódnica skrojona w rozmiarze 38 będzie za duża na osobę o rozmiarze 40, a wszystko przez pośpiech i brak dopasowywania przed szyciem.

 


O sukcesie zdecydować mogą również nici. Ich właściwy dobór zaoszczędzi nam nerwów i frustracji w momencie, gdy ścieg zaczyna się plątać, jest nierówny, nitki zrywają się itd. Odpowiednia nić dobrej jakości to podstawa! Należy również pamiętać, że z góry i z dołu nić powinna być taka sama, czyli mieć tę samą grubość. Najlepiej kupować nici jednej firmy i wówczas problem nici różnych grubości nie zaprząta głowy. Jeśli zależy nam na dobrej jakości ubraniach uszytych własnoręcznie, lepiej zainwestować w dobre nici.

Podczas szycia nie warto używać zbyt krótkiego ściegu, gdyż może on marszczyć materiał. Przed pierwszym szyciem na niepotrzebnym ścinku podwójnie złożonej tkaniny warto sprawdzić jak maszyna sobie z nią radzi. Sprawdzamy, czy ścieg jest równy, nie za luźny, czy nie „ściąga” materiału, czy się od dołu nie plącze etc. Podsumowując – ścieg musi być ładny i elastyczny.

Po każdym zszyciu należy tkaniny i szew wyprasować! To jest jedna z podstawowych zasad w krawiectwie: prasuj, prasuj i jeszcze raz prasuj. Owszem, dla wielu osób może wydać się to monotonne, ale takie są zasady i warto się ich trzymać. Po zszyciu zaszewek i przed zszywaniem kolejnych części najpierw należy je zaprasować. Postępujmy tak cały czas, a z pewnością efekt końcowy będzie o wiele lepszy.

Na koniec warto również wspomnieć o motywacji. Po pierwsze nie warto się spieszyć i szyć na siłę. Pamiętajmy, aby wykonywać każdą rzecz starannie i jak najbardziej fachowo. Jeśli przyszyliśmy coś nierówno i wyszła nieforemna bańka? Bez paniki, spruwamy wszystko i przyszywamy jeszcze raz, ale tym razem poprawnie i starannie.

Gdy zmęczenie daje się już we znaki, lepiej przerwać i wrócić do szycia na drugi dzień, niż szyć na siłę i popsuć efekt końcowy.Autor: Kamila Rogala

Zdjęcie: modnaseniorka.pl

Źródło: Kobieta.Wieszjak.pl