Trendy wiosna/ lato 2011, czyli wielkie porządki

Projektanci, przygotowując kolekcje na lato 2011 już wiele miesięcy wcześniej wyrzucili wszystko, co zbędne. Zostały czyste, klasyczne kolory i wypracowane kroje. Jeśli jakieś dodatki, to starannie dobrane i podkreślające styl.

A ponieważ w zglobalizowanym świecie połączonym jedną wielką internetową siecią, widoczna była tęsknota za czymś indywidualnym, swojskim, dodano do tego elementy etniczne z różnych stron świata i wspomnienia z przeszłości, czyli klasykę lat 60- i 70- tych. A co to oznacza dla nas, klientek, które chciałyby ubrać się modnie? Dla nas oznacza to ciekawe zakupy i modne lato pełne eksperymentów.

Przede wszystkim jest to wspaniały czas dla kobiet dojrzałych. Idealna okazja, aby się zmobilizować do porządków w szafie i wszystkich innych miejscach, w których każda pomysłowa kobieta schowała jakiś ciuch, tak na wszelki wypadek, bo może się jednak przydać, a wyrzucić szkoda. Szukamy więc najpierw tych rzeczy, które możemy wykorzystać w tym sezonie, a więc: torebki na ramię, z frędzlami, wyszywane lub robione na drutach, szale w kolorowe kwiatki, kapelusze z szerokimi rondami, czyli dodatki z czasów naszej młodości. Analizujemy czy pasują do naszego aktualnego stylu i figury. Jeśli tak, zostawiamy, jeśli nie oddajemy córce lub wnuczce albo chowamy do walizki razem z innymi nie pasującymi rzeczami. Idzie lato. Mamy dużo innych możliwości i nie warto się stresować ciągłym przekładaniem tych samych rzeczy i patrzeniem ciągle na to samo. Te rzeczy przypominają nam jedynie dawne czasy i uświadamiają upływ czasu oraz zachodzące zmiany.

Analizując trendy na lato 2011, chciałabym podkreślić przede wszystkim to, co z tej przebogatej oferty mogą wybrać dla siebie kobiety dojrzałe. Bo z modą dla kobiet w różnym wieku jest trochę, jak na dziecięcej huśtawce, na której z jednej strony siedzi 20 latka, a na drugim końcu jej babcia. Kiedy jedna jest w górze to druga w dole. A potem odwrotnie. I oczywiście nie ma realnych możliwości, aby siedząc na tej samej huśtawce obie  były na dole lub na górze. Przekładając to na modę: młoda dziewczyna ubiera się, aby jak najwięcej pokazać siebie (czytaj ciała), bo to ono jest jej najwspanialszym elementem, stąd spodnie biodrówki, krótkie często przeźroczyste bluzeczki itd. Dojrzała kobieta ubiera się, aby jak najwięcej  zakryć, a pokazać jedynie to, co może jej dodać uroku np. dekolt czy zgrabne łydki.

Sezon wiosna/ lato 2011 może być dla kobiet dojrzałych ciekawy, gdyż modne jest właściwie wszystko, w czym się dobrze czujemy i wyglądamy. Oto kilka przykładów na wiosnę.

Płaszcze i kurtki

Modne są płaszcze krótkie i długie, w stonowanych kolorach ziemi, oliwek i raczej jasnych brązów w kierunku beżu. Kurtki skórzane mogą być w kolorach intensywnych np. niebieskim czy stonowanym pomarańczowym. Dobrze będą się komponowały z wąskimi spódnicami do pół łydki lub długimi spodniami. Do spodni powinny być trochę dłuższe. Chociaż wszystko zależy od figury. Jeśli mamy stosunkowo szczupłe uda i łydki, to mogą być krótsze.

Sukienki


Wiosna i lato 2011 to zdecydowany powrót sukienek. Na jak długo – nie wiadomo. Ale warto wykorzystać ten czas na sprawdzenie, które z posiadanych sukienek możemy jeszcze założyć, czy też kupić jakieś nowe. Najlepsza długość to od zakrywających kolana, do zakrywających kostki. Uszyte z materiałów raczej naturalnych lub mieszanek włókien naturalnych z poliestrem. Len i bawełna stanowią bazę. Kolory wszystkie, łącznie z żółtym, pomarańczowym, jasnym niebieskim i różowym. Wzory przede wszystkim kwiatowe, duże i małe. Triumfalny powrót mody „dzieci kwiatów”. Pełen luz. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, to super i należy to wykorzystać.

Spodnie

Tutaj moda jest dla kobiet dojrzałych naprawdę łaskawa. Modne będą bowiem zarówno długie i szerokie jak wąskie i krótkie. Spodnie możemy  dopasowywać do figury i sposobu życia tak, aby było nam wygodnie i zawsze będziemy modnie ubrane. Decydować będzie odpowiednio dobrana góra. A więc tunika lub koszula. A ponieważ wracają kratki, możemy bawić się różnymi zestawami.


O innym elementach i trendach w następnym odcinku.

Tekst: Anna Bombała - stylistka 50+

Zdjęcia: Maxi Moda