Trychologia - nauka w służbie urody włosów

14.06.2011

Ile razy marzyłaś o pięknej fryzurze, lecz stan włosów nie pozwalał na realizację Twojej wizji? Być może z problemami borykasz się odkąd pamiętasz, a może zmiany zaczęły się podczas menopauzy? Składniki pokarmowe,  hormony, geny. Pod ich wpływem zmieniasz się. Wyodrębniona stosunkowo niedawno trychologia rozwiązuje przynajmniej część kłopotów.

Trychologia, której korzeni szukać możemy w bardziej obszernej dziedzinie jaką jest dermatologia, skupia się przede wszystkim na naturalnej pielęgnacji włosów. Ogranicza ich wypadnie, jak też wspomaga leczenie łuszczycy, czy łupieżu. Wymienione dolegliwości są często nie tyle uwarunkowane genetycznie, lecz pogłębiają się na miarę zatrucia środowiska i spalin otulających niczym pierzyna nasze włosy oraz macierz z której wyrastają. Spotykane u kobiet, a pogłębiające się z wiekiem wypadanie włosów pozostaje również w ścisłym związku ze złym krążeniem krwi w skórze głowy. Mieszki włosowe nie są obumarłe, lecz "uśpione" i można je ponownie pobudzić do życia poprzez lepsze ukrwienie i dostarczenie odpowiednich substancji odżywczych. W niektórych przypadkach eliminacja zanieczyszczeń ze skóry głowy wykonana przez specjalistę - trychologa pomaga doraźnie odblokować macierz włosa, sprzyjając jego szybkiej regeneracji. A jak wygląda taka wizyta?

Zazwyczaj rozpoczyna się od badania skóry głowy i włosów pod mikrokamerą oraz dokładnego wywiadu z pacjentem. Mikrokamera umożliwia powiększenie badanego obrazu nawet  200 krotnie. Podczas badania oceniana jest kondycja włosa i jego macierzy oraz ogólny stan skóry głowy. W momencie stwierdzenia choćby najmniejszych objawów chorobowych w mieszkach włosowych, trychologia umożliwia dostarczenie białka i minerałów w celu pobudzenia uśpionych mieszków włosowych oraz przyśpieszenia odrostu włosa. W zależności od skali problemu potrzebna jest jedna bądź więcej wizyt odpowiednio sprofilowanych pod kątem dolegliwości pacjenta. Masaż, odpowiednio dobrane preparaty myjące na bazie naturalnych składników, maseczki, kąpiel włosów w saunie ozonowej – wszystko to sprawia, iż włosy zostają należycie oczyszczone i wzmocnione. Dopiero teraz możemy skorzystać z usług stylisty - fryzjera, który dobierze odpowiednią fryzurę, sugerując się kształtem twarzy, kolorytem cery i oczywiście kondycją włosa.

 

Pewnie ciekawe jesteście, jakie trendy wskazują nam styliści w tym sezonie. Otóż dla kobiet dojrzałych preferowane są fryzury krótkie, odpowiednio wycieniowane, czasem z pazurkami  i z dodatkiem świetlistych refleksów. Spotkać też można opinie, iż długie włosy lubią warkocze, choć te u Pań 50+ powinny stanowić jedynie delikatny element szykownego upięcia. Kolor włosów dobieramy do naturalnego typu urody. Niemniej pamiętajmy, że ciemne kolory wyostrzają rysy twarzy i pogłębiają optycznie zmarszczki. Unikamy trwałej. Nie należy obecnie do pożądanych kanonów. Stawiając na wygodę – postawmy na dobre cięcie.

Pielęgnując włosy pamiętaj również o regularnych badaniach. Jak zapewne wiesz, spadek hormonów wpływa niestety na gęstość czupryny. Odpowiednio zbilansowana dieta i jej suplementy są podstawą urodowej kondycji. Trycholog udzieli Ci wielu rad, dobierze odpowiednie kosmetyki do dalszej pielęgnacji włosów, ale Ty masz kierować się przede wszystkim konsekwencją w przestrzeganiu zaleceń. Modna Seniorka to przecież kobieta świadoma...i uparta!

 

Tekst: Izabela Koptoń-Ryniec / modnaseniorka.pl na podstwie materiałów Hair Derm

Zdjęcia: Flickr, Dreamstime