"Każdy szczyt ma swój Czubaszek"

24.11.2011

W niezwykłej książce-wywiadzie znajdziemy rozmowę dwóch wybitnych osobowości polskiej sceny kabaretowej. Artur Andrus wnikliwie przepytuje Marię Czubaszek z jej twórczości oraz burzliwego życia towarzyskiego i rodzinnego.  Znajdziemy tu nie tylko współcześnie przeprowadzone rozmowy, ale i fragmenty satyrycznej i literackiej twórczości Marii Czubaszek. Niektóre z nich, odnalezione "w tapczanie", zostają przypomniane czytelnikom po wielu latach.

Maria Czubaszek (ur. 1939 w Warszawie) – pisarka i satyryk, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka i dziennikarka. Studiowała dziennikarstwo oraz anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1960 związana była z  Polskim Radiem. Znana jest z tekstów satyrycznych prezentowanych w radiowej Trójce (najważniejsze słuchowiska: "Dym z papierosa", "Małgorzaty jego życia", "Serwus, jestem nerwus"). W 1980 ukazał się zbiór jej tekstów dla radia, telewizji i "Szpilek", pt. "Na wyspach Hula-Gula". Pisała teksty piosenek do muzyki m.in. Wojciecha Karolaka, Andrzeja Dąbrowskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Ryszarda Poznakowskiego i  Jana Ptaszyna Wróblewskiego (najbardziej znane przeboje: "Rycz, mała, rycz" i "Wyszłam za mąż - zaraz wracam"). Występuje w serialu "Spadkobiercy" jako babcia Maggie Mekintosz Owens, prowadzi program internetowy "Magia Magla" oraz blog na portalu Wirtualna Polska.  Od września 2011 roku jest gościem programu TVN "Szkło Kontaktowe". W 2009 roku otrzymała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Artur Andrus (ur. 1971 w Lesku) – dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, artysta kabaretowy i konferansjer. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1994 roku współpracuje z radiową Trójką. Współredaktor programów "Powtórka z rozrywki" oraz "Akademia rozrywki". Gospodarz spotkań w warszawskiej "Piwnicy pod Harendą", łódzkiej "Przechowalni" i krakowskiej "Piwnicy Pod Baranami", konferansjer imprez kabaretowych. Autor książki-zbioru piosenek i wierszy pt. "Popisuchy".

O współpracy z Marią Czubaszek tak nam opowiada:
 
"Dla Marysi nie był to łatwy czas. Nie cierpi wspomnień!!! I kiedy zorientowała się, że będę Ją do nich zmuszał, bo przecież w tej sprawie ta książka, zaczęła mnie unikać. Nie znosi swojej twórczości!!! I kiedy było jasne, że będę nalegał, żeby przeczytała coś, co kiedyś napisała, przestawała odbierać telefon. Ma bardzo niefrasobliwy stosunek do swoich tekstów. Nie prowadzi żadnego archiwum, na pytanie "masz?" zazwyczaj odpowiada "gdzieś miałam". To, co udało się tutaj zamieścić, spisane jest z taśm zachowanych w archiwum dawnej Redakcji Rozrywki Programu III Polskiego Radia, kilku nagrań telewizyjnych. (...) Ta rozmowa nie kończy się w jakimś logicznym momencie. Kończy się w momencie koniecznym dla ratowania naszej znajomości. Gdybym jeszcze kilka razy próbował ją zapytać o jakieś wspomnienie z dzieciństwa, znienawidziłaby mnie na zawsze."

A jak wyszło? Przeczytajcie same!

Maria Czubaszek, Artur Andrus
Każdy szczyt ma swój Czubaszek. Z Marią Czubaszek rozmawia Artur Andrus

Wydanie I, Prószyński i S-kaTekst i zdjęcia: materiały prasowe
Prószyński i S-ka